Skip to content

ارسال شده در دسته ‘طنز’

۱۷
تیر

اشعار اداری و مناسب

جناب آقای دکتر یحیی طالبیان
قائم‌مقام محترم وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور شعر و ادب

سلام علیکم
احتراماً پیرو نامه‌ی بدون شماره‌ی مورخ ۸۹/۴/۱۰ به‌استحضار می‌رساند نظر به این‌که آن جناب به‌عنوان نخستین «قائم‌مقام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور شعر و ادب» در طول تاریخ، در نخستین اظهار نظر رسمی خود فرموده‌اند «شکل اداری‌تر و مناسبت‌تری به شعر و ادب می‌دهیم»، این‌جانب ضمن تقدیم چند نمونه شعر فاقد شکل اداری ذیل که متعاقب حک و اصلاح «شکل اداری‌تر و مناسبت‌تری» پیدا نموده‌اند، مستدعی است در صورت صلاحدید، بنده را به‌عنوان کارشناس حوزه‌ی «شعر و ادب» منصوب فرمایند تا این اقدامات در مورد سایر اشعار گران‌سنگ فارسی نیز معمول گردد. Read moreRead more

۱۱
تیر

فوتبال به‌جای جنگ

سه‌شنبه شب بود که داشتم فوتبال اسپانیا و پرتغال را تماشا می‌کردم. فوتبال که نه، برای خودم رفته بودم در یک عوالم دیگر. اصلاً بازی برایم بٌعد پیدا کرده بود. دیگر ۲۲ فوتبالیست نبودند که به دروازه‌ی هم حمله می‌بردند؛ ملوان‌های اسپانیایی و پرتغالی بودند که در دماغه‌ی «امید نیک» بر سر یک محموله‌ی برده به جان هم افتاده بودند. و چه زیبا بود که از آن عوالم می‌آمدی بیرون و می‌دیدی از چکاچک شمشیرها و صفیر گلوله و سر و دست‌های بریده و خون‌های جاری بر عرشه خبری نیست و به‌جای آن ملوان‌های کریه‌المنظر بددهن، یک «بچه سوسول» خوش‌تیپ (رونالدو) دارد وسط زمین اطوار می‌ریزد، و برده‌ها هم از زیرزمین کشتی آزاد شده‌اند و از روی سکوها بازی را تماشا می‌کنند، و عوض این‌که کشتی پرتغالی‌ها با گلوله توپ دشمن برود قعر اقیانوس، این دروازه‌ی توری‌شان است که با گل آفساید اسپانیایی‌ها فرو می‌ریزد.
Read moreRead more

۱۰
تیر

یک عاشقانه‌ی اداری

جناب آقای دکتر یحیی طالبیان
قائم‌مقام محترم وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور شعر و ادب

سلام علیکم
احتراماً به‌استحضار می‌رساند نظر به این‌که آن جناب برای نخستین بار در طول تاریخ به‌عنوان «قائم‌مقام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور شعر و ادب» منصوب گشته و در نخستین اظهار نظر رسمی خود فرموده‌اند «شکل اداری‌تر و مناسبت‌تری به شعر و ادب می‌دهیم»، این‌جانب که از طفولیت به امر شاعری اشتغال داشته، ضمن تقدیم نمونه شعر ذیل که با رعایت شکل اداری‌ مناسب سروده شده است، مستدعی است در صورت صلاحدید، بنده را به‌عنوان شاعر در آن وزارتخانه‌ی معظم استخدام فرمایند.

با احترام
سردبیر محترم

Read moreRead more

۳۰
خرداد

قابل توجه شناگران محترم

پست قبلی را خوانده بود. گفت: این‌که چیزی نیست.
گفتم: خب، تو بگو.
گفت: خواهرم، اقیانوس دل مردان هوسباز ساحل ندارد.
گفتم: رفیق بی‌کلک مادر!
گفت: نه، جدی!
گفتم: پشت وانت نوشته بودند؟
گفت: نه. Read moreRead more

۲۸
خرداد

قابل توجه صاحبان مزارع

از اول نباید پای بیگانه را به مزرعه‌ی نجابت باز کرد تا بوته‌های عصمت لگدمال شود

من حالم خوب است. این نوشته‌ی بالا هم از من نیست. صبح که می‌آمدم، دیدم روی یک پرده‌ی بزرگ نوشته‌اند آویزان کرده‌اند در میدان صیقلان، عکس یک دخترخانمی را هم انداخته‌اند که گویا صاحب مزرعه باشد.

پ. ن: این مقاله‌ی علمی از خانم ابتکار (در مضار برنزه کردن پوست) را هم بخوانید.

۲۶
خرداد

کمپین ضد ووووزلا

آقا بیایید یک کمپین ضد ووووزلا راه بیاندازیم. کر کردند ما را این برادران و خواهران آفریقایی با وو- ووی ووووزلاشان. آن‌قدر گوش‌مان سوت می‌کشد که در همین یک هفته ووووزلا به دومین شخصیت منفورمان تبدیل شده است. (البته به آن زشتی نیست ولی صدایش بدتر است.) کم بود این صدای طبل و شیپور و نعره‌ی عرب‌ها در بازی‌های آسیایی؟
Read moreRead more