پزشکان گیل

ماهنامه جامعه پزشکی گیلان

از کجا چه خبر (ش ۸۱، تیر ۸۹)

بدست • ۲۱ دی ۱۳۸۹ • دسته: خبر

شهاب‌الدین صدر: سران فتنه مجازات شوند
۳۱/۳/۸۹، ایرنا: رییس سازمان نظام پزشکی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی ایرنا با یادآوری حوادث پس از انتخابات دهم، تاکید کرد سران فتنه در مقابل نظام ایستادند، لذا در مجازات آن‌ها نباید اغماض شود.
شهاب‌الدین صدر که دو سال پیش با قرار گرفتن در لیست جبهه‌ی متحد اصولگرایان وارد مجلس هشتم و اخیراً در رقابتی تنگاتنگ با محمدرضا باهنر نایب رییس دوم مجلس شد، با تاکید براین که در مجازات سران فتنه به‌هیچ عنوان نباید اغماضی صورت گیرد خاطرنشان کرد: «حتی اگر این افراد دارای سوابق انقلابی مطلوبی نیز باشند دلیل بر مجازات نکردن آن‌ها نیست.»
وی با بیان این‌که جرم سران فتنه بسیار سنگین است، تصریح کرد: «دستگاه قضایی متعلق به نظام اسلامی است و باید عدالت‌گستر باشد و افرادی را که بیشترین مسوولیت را در برپایی فتنه‌ی پس از انتخابات دارند، باید مجازات کند.»

پزشک خانواده بالاخره شهری شد
۸/۴/۸۹، ایسنا: موافقت‌نامه‌ی اجرای نظام ارجاع و پزشک خانواده در شهرها توسط وزرای بهداشت و رفاه امضا شد.
دکتر مرضیه وحید دستجردی، وزیر بهداشت، با اشاره به همکاری‌های وزارت رفاه برای اجرای پزشک خانواده در شهرها، گفت: «پزشک خانواده برای اجرا در شهرها ابتدا در سه شهر زیر ۵۰ هزار نفر در استان‌های خوزستان، سیستان و بلوچستان و چهار محال و بختیاری مستقر می‌شود و تا پایان امسال به دیگر شهرهای این استان‌ها گسترش می‌یابد.»
وزیر بهداشت تاکید کرد که اجرای پزشک خانواده در شهرها به پشتیبانی‌های مادی و معنوی دیگر دستگاه‌ها از جمله معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری نیاز دارد.

معاون وزیر ارتباطات: پارازیت در حد استاندارد است
۱۴/۴/۸۹، ایلنا: معاون وزیر ارتباطات میزان پارازیت‌های موجود در کشور را در حد استاندارد دانست و گفت: «تاکنون هیچ مورد مشکوک و بیماری در زمینه‌ی ارسال بیش از حد پارازیت‌های ماهواره‌ای، تلفن ‌همراه و وسایل صوتی- تصویری به ما گزارش نشده است.»
محمد کرم‌پور در پاسخ به این سوال که برخی از دکتران اظهار داشته‌اند که منشاء سردردها و سقط جنین‌های بی‌شماری که تازگی به‌وقوع پیوسته پارازیت‌های ماهواره‌ای است، گفت: «مسوول سلامت مردم وزارت بهداشت است و همان‌طور که گفتم تاکنون ما هیچ گزارشی در مورد عدم سلامت مردم و یا تهدید سلامت مردم به‌وسیله‌ی پارازیت دریافت نکردیم، و در بررسی‌های ما نشان داده شده که برخی از پارازیت‌ها هم منشاء داخلی ندارد. البته اگر دکتری برای ما مکتوب بنویسد که پارازیت‌ها باعث سردرد شده است من حرف خودم را پس می‌گیرم.»

تایید آلودگی در حداقل ۱۱ نوع برنج وارداتی
۱۵/۴/۸۹، ایلنا: گزارش کمیسیون بهداشت و درمان از آلودگی برنج‌های وارداتی قرائت شد.
در این گزارش آمده است که در آزمایشات، مقداری نمونه از بازار فروش برنج را ارزیابی کرده‌اند که از ۱۳ نمونه، ۱۱ نمونه آلوده به آرسنیکی بیش از استاندارد شناخته شده و ۱۰ نمونه نیز آلوده به عنصر سرب بودند.
بنا بر این گزارش، پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌ای هم ۱۷ نمونه‌ی آزمایشی را آلوده به آرسنیک تشخیص داده اما ریاست سازمان استاندارد قایل به آزمایش نمونه‌های بیشتری از برنج‌های وارداتی است.
در گزارش کمیسیون بهداشت به اختلاف نظر مراجع مختلف نسبت به آلودگی برنج‌های وارداتی اشاره شده و با اشاره به گزارشات علمی WHO و FAO آمده است: «آلودگی ۸ مورد برنج به فلزهای سنگین محرز شده و کمیسیون بهداشت معتقد است که باید از توزیع آن جلوگیری و مرجوع به کشورهای صادرکننده شود.»

دکتر عنایت‌الله رضا درگذشت
۲۰/۴/۸۹٫ دکتر عنایت‌الله رضا، پژوهشگر و مترجم نامدار فلسفه، تاریخ و جغرافیا در ۹۰ سالگی درگذشت.
دکتر رضا روز ۱۸ خرداد ۱۲۹۹ در خانواده‌ای روحانی و صاحب نفوذ و منسوب به «حاجی‌آقا رضا» از مجتهدین بلندمرتبه‌ی گیلان در رشت متولد شد، تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در شهرهای رشت و تهران گذراند و در سال ۱۳۱۶ خورشیدی در رشته‌ی ادبیات از دبیرستان دارالفنون دیپلم متوسطه گرفت و در همان سال در دانشکده‌ی افسری ثبت‌نام کرد.
وی پس از پایان دانشکده‌ی افسری، در نیروی هوایی ارتش پذیرفته شد و دوره‌ی خلبانی هواپیماهای جنگی را گذراند. در همین دوره بود که فعالیت‌های سیاسی خود را در حزب توده‌ی ایران آغاز کرد و به‌سبب همین فعالیت‌ها در سال ۱۳۲۵ خورشیدی در تبعیدی ناخواسته به اتحاد جماهیر شوروی پناه برد.
در دوره‌ی تبعید، نخست در دانشکده‌ی حزبی شهر باکو لیسانس گرفت و سپس با درجه‌ی عالی موفق به دریافت دکترای رشته‌ی فلسفه شد.
در سال ۱۳۴۷ با تجدیدنظر در عقاید سیاسی خود و با پایمردی برادر دانشمندش، پروفسور فضل‌الله رضا، به ایران بازگشت و در کتابخانه‌ی پهلوی که در آن زمان یکی از مراکز ایران‌شناسی بود آغاز به کار کرد و سپس برای تدریس در مراکز دانشگاهی به همکاری دعوت شد.
پس از پیروزی انقلاب اسلامی، در کنار تدریس در دانشگاه‌ها، به‌عنوان مشاور عالی علمی در پژوهشگاه علوم انسانی و سپس در سال ۱۳۶۵ در مرکز دایره‌المعارف بزرگ اسلامی به‌عنوان مدیر بخش جغرافیا و عضو شورای‌عالی علمی به همکاری پرداخت که این همکاری تا آخر عمر پربارش ادامه یافت.
برخی از آثار دکتر عنایت‌الله رضا به‌شرح زیر است:
کتاب‌های تالیف شده: آذربایجان و اران (آلبانیای قفقاز)، ایران از دوران باستان تا آغاز عهد مغول، کمونیسم و دموکراسی، مارکسیسم و ماجرای بیگانگی انسان، ایران و ترکان در روزگار ساسانیان، کمونیسم اروپایی.
کتاب‌های ترجمه شده: اورارتو، تمدن ایران ساسانی، طبقه‌ی جدید (تحلیلی از تحول جامعه‌ی کمونیست)، اسرار مرگ استالین، به زمامداران شوروی، منابع کمونیسم روسی و مفهوم آن، نیکتا خروشچف (سال‌های حاکمیت به‌ضمیمه‌ی متن کامل گزارش خروشچف در جلسه‌ی سری کنگره‌ی بیستم شوروی)، گفت‌وگو با استالین، سیزده روزی که کرملین را لرزاند (انقلاب مجارستان)، خاطرات بوریس باژانف (رییس دبیرخانه‌ی دفتر سیاسی حزب کمونیست اتحاد شوروی، تاریخ سری جنایت‌های استالین)، شهرهای ایران در دوران پارتیان و ساسانیان، اعراب حدود مرزهای روم شرقی و ایران در سده‌های ۶-۴ میلادی.
وی همچنین نویسنده‌ی بیش از ۱۲۰ مقاله در دایره‌المعارف بزرگ اسلامی است و  بیش از ۶۰ مقاله‌ی تالیفی  و۱۰ مقاله‌ی ترجمه از او در مجلات و نشریات مختلف منتشر شده است.

جامعه‌ی پزشکی، مسلح شوید!
۲۷/۴/۸۹٫ با پیگیری‌ سازمان نظام پزشکی رشت و موافقت فرماندهی انتظامی استان گیلان، توزیع تجهیزات دفاع شخصی در گروه‌های پزشکی به این سازمان واگذار شد.
بنا بر اعلام دبیرخانه‌ی نظام پزشکی رشت، همکارانی که قصد دریافت اسپر‌ی دفاع شخصی و شوکر الکتریکی دارند، لطفاً به آقای جمال موسوی در این سازمان (تلفن: ۴۲۳۰۹۳۲) مراجعه فرمایند.

برچسب‌ها:

دیدگاه خود را بیان کنید.