پزشکان گیل

ماهنامه جامعه پزشکی گیلان

کرونا در گیلان (۵)

بدست • 26 می 2020 • دسته: تیتر اول٬ کرونا در گیلان

 

گفت‌وگوهای کارشناسی ماهنامه «پزشکان گیل» با دست‌اندرکاران مدیریت همه‌گیری کرونا در استان گیلان

گفت‌وگوی پنجم: حلقه گمشده بهداشت
در گفت‌وگو با:
دکتر سیدمحمود رضوانی/ جانشین وقت معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان

از همان ابتدا که وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تشکیل شد، پیدا بود که بهداشت در سایه آن دو قرار می‌گیرد. کارزار کرونا در گیلان اما نشان داد اگر لشکر بهداشت- در میانه اسفند- به میدان نمی‌آمد، شکست قطعی بود. (فقط یک توضیح: این گفت‌وگو ۱۰ روز پیش انجام شده و در این فاصله معاونت بهداشتی دانشگاه تغییر کرده است.)

گیلان نخستین استان کشور بود که در هفته‌های نخست اسفند دچار طغیان کابوس‌وار همه‌گیری کووید-۱۹ شد. این فاجعه تمام‌عیار که جان باختن بسیاری مردم و نیز کادر درمان استان را در پی داشت، خوشبختانه با کوشش و ازجان‌گذشتگی درمانگران و همکاری خوب مردم بافرهنگ گیلان، تا هفته اول فروردین تا حد زیادی فروکش کرد؛ اما تجربه‌هایی برای بخش‌های مدیریتی، درمانی، بهداشتی و… نظام سلامت استان برجای گذاشت که حیف است ناگفته و ناشنیده بماند. در این گفت‌وگوها می‌کوشیم ابعاد گوناگون این ماجرا را از دست‌اندرکاران مدیریت آن بشنویم، باشد که هم به کار مدیران و درمانگران سایر استان‌ها آید و هم نسل‌های بعد جامعه پزشکی؛ با آرزوی این‌که هیچ‌یک از این دو گروه هرگز چنین روزها و شبان تلخی را به چشم نبینند…

دیدن این مجموعه گفت‌وگوها را که یکی دو هفته دیگر نیز ادامه خواهد یافت، به‌ همه همکاران و سایر علاقه‌مندان به‌ویژه دست‌اندرکاران سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی و مدیران نظام سلامت توصیه می‌‌کنیم.

فایل تصویری باکیفیت این گفت‌وگو در آپارات

فایل‌های صوتی و تصویری (کم‌حجم/ نسخه تلفن همراه) این گفت‌وگو در تلگرام

گفت‌وگوی نخست: آن‌چه در بیمارستان حضرت رسول (ص) و پلی‌کلینیک تامین اجتماعی رشت گذشت

گفت‌وگوی دوم: بیمارستان رازی، خط مقدم

گفت‌وگوی سوم: مردم گیلان، در کنار کادر درمان، روبه‌روی کرونا

گفت‌وگوی چهارم: پزشکان عمومی بخش خصوصی، سرداران بی زره

 

برچسب‌ها: ٬ ٬

دیدگاه خود را بیان کنید.