پزشکان گیل

ماهنامه‌ي جامعه‌ي پزشكي استان گيلان

مروری بر تشخیص و درمان بیماری‌های پستان/ فیبروآدنومای پستان/ دکتر زهرا نیک‌پوری

بدست • ۱۶ فروردین ۱۳۸۹ • دسته: جراحی عمومی٬ زنان و زايمان٬ کلینیک

امروزه سرطان پستان شایع‌ترین سرطان در زنان به‌شمار می‌رود و متاسفانه سن ابتلا به این بیماری در کشور ما نسبت به کشورهای غربی ۱۰-۵ سال کاهش یافته است. علت این امر مراجعه‌ی بیماران در مراحل پیشرفته‌ی بیماری است، به‌طوری که هنوز شایع‌ترین علت مرگ‌ومیر و از کار افتادگی شدید ناشی از سرطان پستان در ایران، تشخیص دیرهنگام آن است.
در حال حاضر، علی‌رغم پیشرفت‌های فراوان و قابل توجه کشور ما در زمینه‌هایی چون نازایی، سلول‌های بنیادی، پیوند کلیه و قرنیه و… هنوز در مورد تشخیص و درمان به‌موقع و صحیح بیماری‌های پستان و به‌ویژه سرطان پستان در سطح ضعیفی از نظر جهانی قرار دارد. به‌همین دلیل نیاز شدید به آشنایی هر چه بیشتر متخصصین زنان و همکاران پزشک عمومی و ماما با تشخیص به‌موقع و حتی درمان بیماری‌های شایع پستان برای افتراق موارد خوش‌خیم از بدخیم احساس می‌شود. چرا که در بسیاری از موارد این افراد اولین کسانی هستند که بیماران در این مورد به آنان مراجعه می‌کنند و ارجاع زودهنگام و به‌موقع در موارد مشکوک در بسیاری از مواقع می‌تواند جان بیمار را نجات دهد و سال‌های دور از بیماری طولانی‌تری را به او هدیه کند.
در این راستا سعی کرده‌ایم در مورد بیماری‌های شایع پستان و روش‌های جدید برخورد و درمان آن‌ها یک سلسله مقالات متوالی ارایه شود تا بتواند نقطه‌ی عطفی در ایجاد انگیزه برای پیشرفت‌های اساسی و قابل توجه در کمک به بیماران مبتلا به بیماری‌های پستان باشد.

فیبروآدنوما
شایع‌ترین توده‌‌ی خوش‌خیم پستان فیبروآدنوما (Fibroadenoma) است که معمولاً توده‌ای متحرک، بدون درد و مدور با قوام لاستیکی یا غضروفی است. فیبروآدنوما معمولاً منفرد است ولی در ۲۵-۱۰٪ موارد می‌تواند متعدد باشد.
این بیماری در سنین جوان‌تر شایع‌تر است ولی می‌تواند در تمامی گروه‌های سنی ایجاد شود.

تشخیص
معمولاً فیبروآدنوم‌ها توسط خود زنان به‌صورت یک توده‌ی اتفاقی در پستان در هنگام حمام کردن یا تعویض لباس کشف می‌شود. در اغلب موارد این توده‌ها در موقع تشخیص ۳-۲ سانتی‌متر هستند ولی می‌توانند در عرض چند ماه بزرگ شوند. وقتی فیبروآدنوم بزرگ‌تر از ۵ سانتی‌متر باشد به آن Giant fibroadenoma می‌گویند.
تشخیص قطعی فیبروآدنوم‌ها با ترکیبی از معاینه‌ی فیزیکی، سونوگرافی و معاینات سلولی پس از آسپیراسیون با سوزن باریک (FNA) انجام می‌شود.
در معاینه‌ی فیزیکی این توده‌ها سفت با جدار صاف و مدور با قوام لاستیکی‌اند، واکنش التهابی در اطراف‌شان وجود ندارد، کاملاً متحرک‌اند، باعث فرورفتگی پشت یا نوک پستان نمی‌شوند، اغلب در لمس لوبوله هستند و یک شیار در هنگام لمس‌شان احساس می‌شود.

تصویر ماموگرافی و سونوگرافی
در شکل کلاسیک، یک توده با حدود مشخص نرم و توپر دیده می‌شود که طول کرانیوکودال آن کمتر از طول عرضی است.
در تشخیص بین کیست و فیبروآدنوم، ماموگرافی نمی‌تواند کمک زیادی کند ولی سونوگرافی حفره‌ی کیست را به‌طور واضح نشان می‌دهد.
وجود فیبروآدنوم‌ها باعث افزایش خطر سرطان پستان نمی‌شود. البته نئوپلازی ممکن است در المان‌های اپی‌تلیال یک فیبروآنوم- مانند اپی‌تلیوم سایر قسمت‌های پستان- اتفاق بیافتد، ولی در کل سرطان در یک فیبروآدنوم تازه کشف شده بسیار نادر است. نیمی از نئوپلازی‌هایی که در فیبروآدنوم اتفاق می‌افتد از نوع ICSI (کارسینومای لوبولار درجا)، ۲۵٪ کارسینوم انفیلتراتیو و ۱۵٪ اینتراداکتال کارسینوما است.
نحوه‌ی برخورد با فیبروآدنوما
تشخیص احتمالی فیبروآدنوم در پستان باید حتماً از طریق FNA (Fine needle aspiration) و  CNB (Core needle biopsy) تایید شود. این مرحله متاسفانه در کشور ما به‌خوبی جا نیافتاده است و به‌دلیل عدم امکانات کافی برای آسپیراسیون سوزنی با هدایت سونوگرافی و عدم انجام ‌CNB در تمام مراکز، تمایل شدیدی به برداشتن فیبروآدنوم وجود دارد.
در یک دوره‌ی آموزشی (Training Course) که این‌جانب اخیراً به‌منظور آشنایی بیشتر با مراکز پیشرفته‌ی جهان در زمینه‌ی بیماری‌های پستان و آموزش تکنیک‌های تشخیصی و درمانی غیرتهاجمی (Noninvasive) بیماری‌ها و توده‌های پستانی در Institut de cancerologie Gustave Roussy پاریس حضور داشتم شاهد برخورد بسیار محافظه‌کارانه و در عین‌حال موفقیت‌آمیز با توده‌های پستانی و حتی سرطان پستان بودم که بسیار شگفت‌انگیز بود. در این مرکز که از مراکز معروف بین‌المللی و دولتی در زمینه‌ی بیماری‌ها و سرطان پستان و جزو مراکز مرجع (رفرال) مجهز فرانسه است، وقتی بیماری با توده‌ی پستانی یا ضایعات غیرقابل لمس و مشکوک پستان مراجعه می‌کند، در عرض ۲۴ تا ۴۸ ساعت طی یک برنامه‌ی منظم و مدون به تشخیص و حتی درمان مناسب دست می‌یابد.
ماموگرافی ساده و دیژیتال- و در صورت لزوم ماموگرافی با بزرگ‌نمایی- در یک روز برای بیمار انجام می‌شود. در مورد توده‌های خوش‌خیم مانند فیبروآدنوم، پس از یک شرح حال کامل و دقیق و معاینه‌ی فیزیکی مناسب، بیمار برای سونوگرافی و همزمان آسپیراسیون سوزنی با هدایت سونوگرافی به اتاق پزشک مخصوص فرستاده می‌شود. سونوگرافی با پروب ۱۴ و MHz 16 انجام و علاوه بر تعیین دقیق حجم و ماهیت توده، از روش جدید و بسیار جالب الاستوگرافی برای تشخیص بهتر توده‌های همراه و قوام توده استفاده می‌شود. در همین زمان ستیوپاتولوژیست با راهنمایی سونوگرافی به آسپیراسیون توده می‌پردازد (Solid یا Cystic) و بلافاصله نمونه برای مشاهده به اتاق پاتولوژیست برده می‌شود. در عرض کمتر از یک ساعت جواب پاتولوژی یا سیتولوژی معلوم و بیمار برای تایید تشخیص به اتاق CNB فرستاده می‌شود. نمونه‌گیری Core با دقت انجام و پس از بررسی و معلوم شدن ماهیت خوش‌خیم توده، حتی در موارد فیبروآدنوم‌های بزرگ، به بیمار برای کنترل بعدی برنامه داده می‌شود و برش بزرگ و برداشتن توده انجام نمی‌شود.
رضایت بیماران، آرامش و اطمینان خاطر آن‌ها و کمترین عوارض در بافت و پوست پستان و هزینه‌ی پایین نتیجه‌ی این اقدامات سریع، منظم و پرمهارت است که بسیار قابل تحسین و ارزنده به‌نظر می‌رسد، با توجه به این‌که می‌دانیم میزان موفقیت ترکیب ماموگرافی، سونوگرافی یا لوکالیزاسیون استرئوتاکتیک برای بیوپسی سوزنی و CNB در تشخیص سرطان پستان ۱۰۰٪ است.
امیدوارم با داشتن چنین مراکز مجهز و هماهنگی در کشور عزیزمان ایران و با کمک همکاران توانمند و علاقه‌مند ایرانی بتوانیم در حداقل زمان مکان و با حداکثر اطمینان به بیماران خود آرامش خاطر و سلامتی هدیه کنیم.
آماده‌ی دریافت نظرات و پیشنهادهای شما همکاران ارجمند هستم.

دکتر زهرا نیک‌پوری
متخصص زنان، زایمان و نازایی
نشانی: رشت، چهارراه گلسار، خیابان نواب، ساختمان فروردین، تلفن: ۷۲۲۳۶۵۴

برچسب‌ها: ٬ ٬ ٬

۱۰۳ دیدگاه »

 1. با سلام
  خانم دکترنیک پوری من حدود یکماه پیش توده ایی ۱۰*۱۹ میلیمتر از پستان سمت چپم خارج نمودند که پس از آزمایش پاتولوژی مشخص گردید فیبروادنوما است. پس از ۱۵ روز از عمل ، از محل جراحی خونریزی نمود. جراح مربوطه آنتی بیوتیک تجویز نمودند. الان پس از حدود ۴۰ روز از عمل درد شدیدی در ناحیه عمل احساس می کنم. در سنوگرافی در ناحیه انسزیون تصویر هیپو اکو بدون حدود منظم با ابعاد ۱۲*۱۲ میلیمتر مشاهده شد(هماتوم؟) پیشنهاد شما در این خصوص چیست؟ آیا امکان دارد جواب آزمایش پاتولوژی اشتباه بوده باشد ؟ ممکن است توده بدخیم رشد کرده باشد؟

 2. پاسخ دکتر نیک‌پوری به عاطفه:
  اول از همه با پزشک معالج خود تماس بگیرید. ولی نگران نباشید. معمولاً تشخیص فیبروآدنوما در پاتولوژی اشتباه نمی‌شود و عارضه‌ی مورد نظر همان هماتوم است که با کمپرس گرم، ضد درد، بی‌حرکت نگاه داشتن دست چپ و استفاده از سوتین‌های مناسب بهبود می‌یابد و در صورت عدم بهبود نیز معمولاً هماتوم با جراحی به‌آسانی تخلیه می‌شود.

 3. با سلام
  خانم دکتر نیکپوری من بعد از آنکه نتیجه آزمایش CNBB را گرفتم دکترم گفت که تشخیص اون در مورد fibroadenoma اشتباه بوده وکیست است . نمونه برداری که با سوزن انجام داده باعث پارگی کیست شده واز حجمش کم شده ، من در ناحیه زیر بقل و دست راست درد دارم، داروهایی که برایم تجویز کرده ۴ عدد سفکسیم ۴۰۰ میباشد. . به نظر شما درمان بعدی من چطوری باید دنبال بشه.و این نمونه برداری خطری برای من در آینده دارد ومن نیاز به عمل دارم ؟
  نتیجه آزمایشم : تاریخچه و تشخیص بالینی : توده پستان راست fibroadenoma
  محل آناتومیک بافت برداری : پستان راست
  ماکروسکپی : نمونه ارسالی با بر چسب cnbb سمت راست شامل چند قطعه بافت کرم صورتی به قطر ۰٫۷ س میباشد.
  میکروسکپی : در آزمایش ریز بینی از بیوپسی سوزنی توده پستان راست ، ساختمان قطعات نسنجی از اپی تلیوم سنگفرشی مطبق با استرومای همبندی فیبرو و تشکیلات مجرایی و غددی ( لبولهای پستانی ) با زمینه آماسی و نیز قطعاتی از اگزودای فیبرینولکوسیتر به چشم می خورد . آناپلازی سلولی و یا علامت بدخیمی دیده نشده.
  Conclusion:right breast mass core needele biopsies:
  Finding suggestive of ABSCESS FORMATION

 4. پاسخ دکتر نیک‌پوری به مریم:
  البته شما چیزی از معاینه‌ی اولیه و نتیجه‌ی سونوگرافی قبل از نمونه‌برداری ننوشته‌اید، ولی با اطلاعات موجود باید گفت:
  ۱٫ این نمونه‌برداری خطری برای شما ندارد.
  ۲٫ درمان حمایتی شامل پوشش مناسب، کمپرس گرم و مسکن باید انجام شود.
  ۳٫ اگر جایی زندگی می‌کنید که دسترسی به کلینیک مجهز پستان وجود دارد، بهتر است بررسی‌های بعدی درباره‌ی وجود یا عدم وجود آبسه و در صورت وجود آن، علت تشکیل آبسه در چنین مرکزی انجام شود.

 5. سلام سرکار خانم دکتر نیک پوری
  من ۲۹ ساله هستم و سال گذشته توده ای در سینه چپم احساس کردم به سونوگرافی که رفتم گفتند توده ای خوش خیم ۱۲ میلی متری دارم و گفتند که ۶ ماه بعد دوباره به سونوگرافی برم
  برای اطمینان به پزشک جراح مراجعه کردم و گفتند که مدت ۳ ماه قرص های ویتامین ب ۶ و ای استفاده کنم.
  این ۳ ماه تمام شده . پیشنهاد شما چیست؟ من باید به چه پزشکی مراجعه کنم؟

 6. پاسخ دکتر نیک‌پوری به مریم:
  شما در این مرحله باید مجدداً سونوگرافی شوید و برای پیگیری می‌توانید به یک جراح یا متخصص زنان مراجعه کنید.

 7. با سلام خانم دکتر من حدود ده روز هست که در سینه راستم توده ای لمس کردم جواب سونو به این صورت بود توده ای هیپواکو و هموژن بیضوی با حدود شارپ به ابعاد ۱۹٫۱۰ mm سمت راست و ۶٫۴ mm چپ که یافته های فوق مطرح کننده فیبروادنوماهای متعدد است و در سینه چپ ناحیه ای مولتی کیستسک به ابعاد ۲۱٫۱۲ mm است(FCC ) . خواهرم حدود دو سال پیش این مشکل و پیدا کرد ولی سایزش حدود ۵ cm بود که خارج کرد من در سینه و زیر بغل و بازو احساس درد و سوزش گاه به گاه و خفیف دارم میخوستم ببینم میتونم با دارو کنترل کنم یا حتما باید جراحی بشم. باتشکر

 8. پاسخ دکتر نیک پوری به ژینا: با این سایز فعلا نیاز به جراحی نیست و با دارو کنترل می شود. ولی نیاز است حتما معاینه شوید و تحت نظر پزشک باشید.وجود چنین ضایعه ای در خواهر شما به معنی وجود ریسک سرطان در شما نیست.ضمنا امروزه روش هایی برای خارج کردن ضایعه بدون جراحی هم وجود دارد که ساده و همانند برداشتن خال است. (با توجه به اینکه فعلا این روش در رشت فقط توسط خانم دکتر نیک پوری انجام می شود ؛ در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر می توانید با مطب ایشان به آدرس رشت ,خیابان نواب ,ساختمان پزشکان فروردین مراجعه کنیذ یا با شماره تلفن۰۱۳۱-۷۲۲۳۶۵۴ مستقیم با دکتر نیک پوری در این رابطه مشورت کنید)

 9. سلام خانم دکتر.من ۲۰سال دارم ودرسینه ی سمت چپم ۲توده ی سفت وقابل لمس است.پس از معاینه ی پزشک وسونوگرافی فیبروادنوم تشخیص داده شد.پیش ۲تاجراح ومتخصص رفتم یکی گفت عمل کن ودیگری گفت نه.چه کارکنم؟البته من استاد ووشوهستم امکان داره این توده ازطریق ورزش به وجودامده باشه یاسفت شده باشه؟ایارزمی برای خانمها خطرافرینه ؟باتشکر.

 10. پاسخ به لیدا:سایز توده ها چه اندازه است؟

 11. بدون درد هست.سایزش هم یکی ۱۱*۱۳و۱۱*۱۲است.

 12. هنگام لمس هم قابل حرکته.البته برای من قرصهای ویتامین و اگنوگل تجویزکردند که ۲۰روز بخورم وبعد از ۲۰روز دوباره برم سونو.چه کار کنم.تو ووشو هم زیاد ضربه به سینه ی سمت چپم وارد میشد.

 13. عذرمیخام سایزش ۱۱*۱۳و۱۲*۱۳هست بدون درد.

 14. پاسخ دکتر نیک پوری به لیدا: ورزش های رزمی به خودی خود مشکلی ایجاد نمی کند اما گاهی ممکنست به علت وارد شدن ضربه های مداوم به سینه ها نکروز چربی رخ دهد که گاهی با فیبروآدنوم ممکنست اشتباه شود.درباره ضایعات شما نیز داروی مصرفی(اکنوگل)داروی خیلی قوی نیست .بهتر است با توچه به سایز فعلا تحت نظر دکتر باشید و به طور مرتب معاینه شوید. مقمولا انتظار داریم ظرف ۳تا۶ ماه ضایعات بهبود یابد اما اگر تا ۶ ماه تغییری حاصل نشود باید مجددا تصمیم گیری کرد.

 15. سلام
  من ۲۵ ساله هستم و حدود یک ماه پیش وجود ضایعه ای رو در سینه چپم در روز آخر دوره پریودی احساس کردم و بعد از مراجعه به پزشک و انجام سونوگرافی فیبرآدونوم تشخیص داده شد با اندازه ۶ میلیمتر و گفتند ۳ ماه دیگه مراجعه کنم، مادر من ۵ سال پیش مبتلا به بیماری سرطان سینه شده بودند، من خیلی زیاد نگرانم و نمیدونم آیا به تشخیص پزشک اعتماد کنم یا معاینات بیشتر لازمه؟؟؟؟؟
  این توده سفت، کاملاً با فشار دست جابه جا میشه اما توی سینه ام معمولاً احساس درد دارم، و گاهی اوقات شوزش (تیر کشیدن) احساس میکنم.

 16. با سلام
  من ۲۳ ساله هستم. چند روز پیش توده ای رو توی سینه ام احساس کردم که به راحتی با دست قابل لمس است. پزشک گفتن که به احتمال قوی فیبروآدنوما است اما در سونوگرافی هیچ چیز دیده نشد. کیست دیگری در نزدیکی اون پیدا شد اما دقیقا در همون محل در سونوگرافی چیزی دیده نشد. ممکنه فیبروادنومایی وجود داشته باشه که در سونوگرافی دیده نشه؟ یا اگر به نظر شما فیبروادنوما نیست، این توده ی متحرک چیه؟

 17. باسلام من ۲۴ساله هستم از یک ماه پیش یک توده ۱۳٫۹mmدرپستان راست مشاهده شده .تشخیص پزشک فیبروادنومابوده.وبه دستورپزشک سفالکسین۵۰۰مصرف کردم نظردکتراین است که اگر ظرف مدت ۲ماه توده کوچک نشود.بایدجراحی شود.می خواستم در این مورد بنده را راهنمای نماید

 18. با سلام
  مادرم ۵۳ سال دارد. چندی پیش توده ای در سینه چپ خود احساس کرد. پس از ماموگرافی و سونوگرافی توده ای ۲ سانتیمتری توسط جراح عمومی از سینه او خارج شد اما نتیجه پاتوبیولوژی نامشخص اعلام شد. حال دکتر او موخواهد تمام بافت سینه را خارج کند آیا این کار صحیح است؟ آیا چاره ای جز برداشتن کل بافت سینه وجود ندارد؟

 19. پاسخ دکتر نیکپوری به مرجان: در مورد بیمار شما با اطلاعات فوق نمی توان نتیجه قطعی داد. ممکن است در جواب پاتولوژی سلول بدخیم دیده شده و جراح برای اطمینان می خواهد این کار را انجام دهد. به هر حال نیاز به تکمیل اطلاعات پاراکلینیک است.بهتر است بیمار را به مراکز بزرگتر و مجهزتز برای بررسی بیشتر ارجاع دهید.

 20. پاسخ دکتر نیک پوری به مریم: درمان قطعی فیبروآدنوم برداشتن است اما بهتر است به توصیه پزشک عمل کنید و فعلا منتظر بمانید و سونو را تکرار کنید.گاها شاهد پسرفت ضایغات هستیم.

 21. پاسخ دکتر نیک پوری به مریم: بهتر است با دستگاه دقیق تر سونو گرافی را تکرار کنید. بعید است که فیبرو ادنوم دیده نشود.

 22. پاسخ دکتر نیک پوری به مانلی:سن مادر شما در زمان ابتلا به سرطان سینه چنانچه زیر ۵۰ سال بوده شما نیاز به بررسی سالانه با ماموگرافی از سن ۳۵ سال دارید. معمولا برای درمان فیبروآدنوم درمان اولیه انتظار است.

 23. سلام
  ۲۸ سال دارم و در نتیجه سونوی می فیبروکیستیک در سینه چپ به قطر ۱۴ mm و در سمت راست به قطر ۸ mm تشخیص داده شد دکتر به من قرص ویتامیتن ای داد وگفت برو ۳ تا ۶ ماه دیگه بیا ولی من به یه دکتر دیگه مراجعه کردم و او گفت چیزی نیست فقط به من نمونه برداری fna داده .من خیلی میترسم اگه چیزی نیست پس چرا این تست رو داده ؟؟؟

 24. سلام
  ۲۸ سال دارم و در نتیجه سونوی می فیبروکیستیک در سینه چپ به قطر ۱۴ mm و در سمت راست به قطر ۸ mm تشخیص داده شد دکتر به من قرص ویتامیتن ای داد وگفت برو ۳ تا ۶ ماه دیگه بیا ولی من به یه دکتر دیگه مراجعه کردم و او گفت چیزی نیست فقط به من نمونه برداری fna داده .من خیلی میترسم اگه چیزی نیست پس چرا این تست رو داده ؟؟؟

 25. با سلام خدمت شما
  من ۲۴ دارم و از دوران کودکی ضایعه ای شبیه خال در قسمت پایین سینه چپم بوده که در دوران بلوغ با بزرگ شدن سینه ها، بزرگ شده است و گرچه از سینه های من بسیار کوچکتر است ولی کاملا مشخصات یک سینه را دارد مثل این که در دوران پی ام اس کمی درد می می گیرد موهای زائد دارد و درست مانند سینه با لمس یک توده درونش احساس میکند. تا جایی که متوجه شدم نام این زائده پستان فرعی است ولی من در مورد نحوه برداشتن آن، عوارض آن در صورت بودن یا برداشتن و نوع عمل هیچی نمی دانم و چون در شرف ازدواج هستم بسیار استرس دارم. خواهش می کنم من را راهنمایی بفرمایید.

 26. سلام
  من ۲۱ سال دارم حدود هشت ماه پیش در سینه راستم توده ای پیدا کردم با نظر پزشک حدود سه ماه قرص ویتامین E مصرف کردم اما تغییری در توده مشاهده نکردم تااینکه حدود سه ماه پیش یک توده دیگر در سینه سمت راستم ویکی در سمت چپ پیدا کردم. دو ماه پیش عمل کردم و توده ها فیبروآدنوما تشخیص داده شدند پس از ده روز دوباره در سینه راستم توده ای احساس کردم کماکان قرص ویتامین E مصرف می کنم اما هیچ تغییری نداشته آیا امکان دارد تعداد این توده ها افزایش پیدا کنند و من باز هم به عمل جراحی نیاز داشته باشم؟ تا چه زمانی باید از قرص های ویتامین E استفاده کنم؟

 27. سلام امیدوارم که همیشه در کارههای علمی خودتان موفق باشید. من خانمی ۲۸ ساله هستم. چند وقت پیش در سینه چپم احساس درد به همراه ترشح سفید رنگ از نوک پستان داشتم. بعد از چند روز درد از بین رفت و نیمی از سینه چپم سفت شد. به متخصص زنان مراجعه کردم و برای در ابتدا ماموگرافی و سپس سونوگرافی نوشتند که تشخیص سونوگرافی عفونت ماستیک با احتمال کمتر نئوپلازی تشخیص داده شد. پزشک زنان من را به جراح معرفی کرد برای نمونه برداری. جواب نمونه برداری عفونت گرانولوما ماستیک تشخیص داده شد و پزشکم سفکسیم ۴۰۰ روزی ۲ عدد و سیپروفلوکسازین ۵۰۰ روزی ۲ عدد برایم تجویز کرد. بعد از گذشت ۱۷ روز از جراحی و ۴ روز از مصرف قرصها جای زخم ملتهب می باشد و درد شدید عضلانی در پاهایم احساس می کنم.از شما راهنمایی می خواهم آیا روند درمانم درست است؟ یا احتیاج به این دارد که به پزشکان دیگری (متخصص عفونی) مراجعه کنم.

 28. من زنی ۵۰ ساله هستم که در سینه ی راستم توده ای است که در ماموگرافی مشخص شد که فیبرو دنوما است ودر سونوگراف مشخص شد که باید بیشتر تحقیق شود ومن علاوه بر ان ۳توده درشکم دارم در ضمن خالی سبز رنگ در دست راستم است که بعضی موقع ها درد می گیرد نظر شما چیست

 29. پاسخ به فرانک: نیاز است اطلاعات ما درباره توده های شکمی بیشتر باشد. چون وچود همزمان توده های بدخیم تخمدان و کولون با پستان ممکن است. لذا لطفا اطلاعات بیشتری درباره توده شکمی بدهید.

 30. پاسخ به سپیده: پستان های فرعی نیاز است که با عمل جراحی برداشته شوند. خطر بروز بدخیمی در پستان های فرغی بیشتر است که با جراحی از بین می رود.

 31. با سلام :
  مریم ۲۷ ساله _مجرد
  سه ماه پیش بعد از انجام آزمایشcnbb به شما mail زدم و بعد از جواب شما ، در هفته گذشته آزمابش سونوگرافی پستان رو مجددا” انجام دادم ، نتیجه آزمایشم رو براتون می فرستم . به نظر شما درمان من باید به چه صورتی ادامه پیدا کنه ؟
  ضخامت پوست و زیر پوست طبیعی است. ساختار پستانها منظم است.
  اکوی بافت پستانها نرمال است .یک ضایعه کیستیک ۱٫۵*۵٫۷ میلیمتری در ساعت ۹ آرئول پستان راست به فاصله ۱ سانتیمتر از نیپل مشهود است .حاوی اکوهای خیلی ظریف میباشد.توده فضاگیر واضحی در پستان راست دیده نشد.
  یک توده بیضوی هیپواکو با حدود مشخص و لوبوله با ابعاد تقریبی ۱۰*۲۶ میلیمتر در ساعت ۲ پستان چپ به فاصله ۴ سانتیمتر از نیپل و ۷ میلیمتر از سطح پوست مشهود است .
  توده هیپواکوی دیگری ۴*۱۰ میلیمتری در ساعت ۱۲ پستان چپ به فاصله ۲ سانتیمتر از نیپل و ۱۴ میلیمتر از سطح پوست با حدود مشخص و منظم مشهود است . مطابقت با سونوگرافی قبلی جهت بررسی رشد ظایعات فوق و پیگیری سونوگرافیک پیشنهاد میشود.
  در ضمن ،خانم دکتر نیکپوری ،من قبل از اینکه نظر دکترم رو بدونم از شما میخوام لطف کنین و خیلی زود نظرتونو بگین…

 32. با سلام :
  مریم ۲۷ ساله _مجرد
  سه ماه پیش بعد از انجام آزمایشcnbb به شما mail زدم و بعد از جواب شما ، در هفته گذشته آزمابش سونوگرافی پستان رو مجددا” انجام دادم ، نتیجه آزمایشم رو براتون می فرستم . به نظر شما درمان من باید به چه صورتی ادامه پیدا کنه ؟
  ضخامت پوست و زیر پوست طبیعی است. ساختار پستانها منظم است.
  اکوی بافت پستانها نرمال است .یک ضایعه کیستیک ۱٫۵*۵٫۷ میلیمتری در ساعت ۹ آرئول پستان راست به فاصله ۱ سانتیمتر از نیپل مشهود است .حاوی اکوهای خیلی ظریف میباشد.توده فضاگیر واضحی در پستان راست دیده نشد.
  یک توده بیضوی هیپواکو با حدود مشخص و لوبوله با ابعاد تقریبی ۱۰*۲۶ میلیمتر در ساعت ۲ پستان چپ به فاصله ۴ سانتیمتر از نیپل و ۷ میلیمتر از سطح پوست مشهود است .
  توده هیپواکوی دیگری ۴*۱۰ میلیمتری در ساعت ۱۲ پستان چپ به فاصله ۲ سانتیمتر از نیپل و ۱۴ میلیمتر از سطح پوست با حدود مشخص و منظم مشهود است . مطابقت با سونوگرافی قبلی جهت بررسی رشد ظایعات فوق و پیگیری سونوگرافیک پیشنهاد میشود.
  توده آگزیلاری دیده نمیشود.
  در ضمن ،خانم دکتر نیکپوری ،من قبل از اینکه نظر دکترم رو بدونم از شما میخوام لطف کنین و خیلی زود نظرتونو بگین…

 33. پاسخ دکتر نیک پوری به سمانه:اگر توده‌ی ایجاد شده فیبروآدنوم باشد و بزرگ نشود نیاز به عمل جراحی اورژانس نیست ولی باید کنترل توسط سونوگرافی داشته باشید. ضمناً باید از میزان ریسک خطر شما برای بیماری سرطان سینه با توجه به شرح‌حال و معاینه‌ی فیزیکی و جواب پاتولوژی حتماً مطلع باشیم. به مصرف ویتامین E به مدت طولانی نیازی نیست.

 34. پاسخ دکتر نیک پوری به ندا:
  شما نیاز به پیگیری دارید. با پزشک‌تان مشورت کنید.

 35. پاسخ دکتر نیک پوری به صدف:نگران نباشید. حتماً پیگیری کنید.

 36. با سلام
  من ۲۶ سال سن دارم و مجردم. در سنوگرافی سینه ی من کیست ساده به قطر ۶ میلیمتر در ساعت ۳ پستان چپ مجائر نیپل مشهود است. توده هیپواکو به قطر ۵٫۵ میلی در خلف نیپل راست همچنین توده مشابه دیگری با حاشیه لوبوله به ابعاد ۱۰ در ۶ میلی در ساعت ۱۰ پستان راست احتمالا مربوط به فیبرواندوم مشهود است. در ضمن کیست ساده به قطر ۴٫۵ میلی در ساعت ۷ پستان راست نیز مشهود است. راستش من خیلی نگرانم. به نظرتون باید عمل جراحی انجام بدم؟ ممکنه سرطانزا باشه این توده؟

 37. سلام دختری۱۹ساله ام
  چند وقت پیش توده ای در سینه ام احساس کردم به پزشک که مراجعه کردم سونو گرافی برام نوشت وجواب سونو تشخیص فیبرو ادنوم دادند البته دکتر گفتند سینه های من کیستیک هستند چون در عکس تعدادی توده های ریز دیگر هم مشاهده شد
  اما در مورد توده بزگتر که تغریبا ۴cmبود پیشنهاد دادند بردارم الان من توده رابرداشتم ایادرمانی برای بقیه توده ها وجود دارد؟
  اصلا علت به وجود امدن فیبرو ادنوم چیست؟وبرای جلوگیری از به وجود امدن ان چکار باید کرد؟
  درضمن من اززمان بلوغ پریود منظمی نداشتم فاصله بین پریود هابین ۵۰تا۶۰روز است (گاهی اوقات بین۳۵تا۴۰روز نیز هست)البته مادرم هم در جوانی مانند من بودن وخدارو شکر مشکلی نداشتند ایا این مسئله میتواند ارثی باشد؟باتشکر

 38. سلام دختری۱۹ساله ام
  چند وقت پیش توده ای در سینه ام احساس کردم به پزشک که مراجعه کردم سونو گرافی برام نوشت وجواب سونو تشخیص فیبرو ادنوم دادند البته دکتر گفتند سینه های من کیستیک هستند چون در عکس تعدادی توده های ریز دیگر هم مشاهده شد
  اما در مورد توده بزگتر که تقریبا ۴cmبود پیشنهاد دادند بردارم الان من توده رابرداشتم ایادرمانی برای بقیه توده ها وجود دارد؟
  اصلا علت به وجود امدن فیبرو ادنوم چیست؟وبرای جلوگیری از به وجود امدن ان چکار باید کرد؟
  درضمن من اززمان بلوغ پریود منظمی نداشتم فاصله بین پریود هابین ۵۰تا۶۰روز است (گاهی اوقات بین۳۵تا۴۰روز نیز هست)البته مادرم هم در جوانی مانند من بودن وخدارو شکر مشکلی نداشتند ایا این مسئله میتواند ارثی باشد؟باتشکر

 39. سلام من دختر ۱۹ساله ای هستم ۲ماه پیش در سینه سمت راستم احساس ۱توده کردم بعداز سونو گرافی تشخیص فیبرو ادنوم تقریبا ۴cmدادند که پیشنهاد دادن بردارم چند روز پیش عمل داشتم اما جواب ازمایش سونوتعدادی توده های ریز دیگه ایهم تو هردو سینه ام نشون میداددکتر گفتند سینه هام کیستیکه حالا من میترسم اونام بزرگ شن وخدای نکرده دوباره نیاز به عمل پیدا کنم
  میخواستم بدونم راه درمانی برای اونا هست که کاملا برطرف شه ؟اصلا علت به وجود امدن فیبرو ادنوم یا فیبرو کیستیک چیه وبرای پیشگیری چکار باید کرد؟در ضمن من هیچوقت پریود منظمی نداشتم وغالبا فاصله بین پریودم۵۰تا۶۰یا۳۰تا۴۰بوده البته مادرم درهمین سن مثل من بودندوخدارو شکر مشلی تابه حال نداشتن ایامیتونه این امرارثی باشه؟

 40. سن بیمار ۴۳
  نتیجه مامو گرافی سینه:شکل و حدود پستانها عادی

  بافت پستان ترکیبی از چربی و فیبروگلندولر

  توده دانسیته نسج نرم و لوبوله به ابعاد ۱۰*۶میلیمتر نزدیک اگزیلاری راست وجود دارد

  میکرو کلسیفیکاسیو در پارانشیسم پستان مشاهده نشد

  در ناحیه اگزیلاری سمت چپ لنف نودپرامیننت دیده میشود.

  نتیجه سونوگرافی:یک توده هیپواپکو به ابعاد ۵۴*۲۶ میلیمتر در ساعت ۱۱ در عمق ۱۵ میلیمتری پوست دیده مشود

  ادنوپاتی در نواحی اگزیلاری مشاهده نمیشود

  تا حد حساسیت سونوگرافی توده فضاگیر کیستیک و سالید در پارانشیسم چپ مشهود نیست.
  تشخیص شما چیست خانم دکتر.ممنون از شما وسپاسگزارم.

 41. دکتر نیک‌پوری: با تشکر، شما نیاز به بیوپسی (نمونه‌برداری) دارید.

 42. باسلام
  من یک سال ونیم هست شاید هم بیشتر، که درسمت چپ سینه یه توده احساس کردم اما به کسی نگفتم بخاطر اینکه دانشجو هم بودم وخجالت هم میکشیدم به کسی اطلاع ندادم تااینکه چندماه پیش احساس کردم بزرگتر شدسونوگرافی رفتم دکتر سونوگرافی بهم گفت که خوش خیمه جای نگرانی نیست منم بیخیال شدم وبه کسی چیزی نگفتم ،اما یک نفر ازدوستان چندروز پیش درباره سرطان سینه حرف زددروغ چرا ترسیدم ورفتم اینترنت که اطلاعات درباره این توده که چند ماه پیش سونو گرفتم بگیرم که سایت خوب وعالی شما را دیدم که خیلی جالب توضیح دادین وهمچنین به سوالات دوستان هم جواب میدین وآنها را نگرانی درمیارید،برای همین گفتم باشما درمیون بذارم نظر شما چیه هیچ قرصی هم مصرف نکردم دکتر سونوگرافی بهم گفت فیبرو آنودم درساعت ۵وبه قطر ۲۰*۲۷ دیده شد هیچ رژیم غذایی هم دراین دوسال هم نداشتم.
  یعنی باقرص ورژیم غذایی ممکن رفع بشه یا اینکه ………؟!!! خانم دکتر رهنمایم کنیدخواهش میکنم زود جواب بذین ،چه کنم امیدم فعلا شما هسیتن چون به کسی نگفتم!!!
  باتشکر ازشما

 43. پاسخ دکتر نیکپوری به نفیسه: جواب پاتولوژی شما گویا نیست ولی اگر تشخیص فیبروآدنوم یا بیماری فیبروکیستیک باشد،نگران نباشید فقط توسط یک پزشک مجرب با برنامه منظم کنترل شوید.

 44. پاسخ دکتر نیک پوری به ناهید: از شما باید یک شرح حال دقیق گرفته شود و معاینه کامل شوید و سپس با توصیه های لارم کنترل شوید. اگر فیبروآدنوم باشد زیاد نگران نباشید.

 45. پاسخ دکتر نیک پوری به مریم: بدون اینکه شما را معاینه دقیق بکنم نمی توانم درباره مشکلتان نظر بدهم.

 46. با سلام و احترام
  خانم دکتر من ۲۴ سالمه تقریبا از ۴سال پیش یک برجستگی به اندازه بادام بدون درد که میتونم حرکتش هم بدم در سینه ی چپم احساس کردم که گاهی نوک همین سینه ام کمی فرو میره و بعضی اوقات احساس درد هم دارم. تقریبا ۲ ماه پیش سونوگرافی انجام دادم ولی اون توده ای که خودم در سینه ام احساس میکردم در سونو هیچی دیده نشد با اینکه بزرگم هست و دکتر سونو گرافی گفت اون قسمت هیچی نیست و حتما بافت خوده سینه ات هست! جواب سونوگرافی رو براتون میفرستم:در حدو ساعت۸ در حاشیه مدیال سینه چپ یک mass هیپواکو و بیضی با ابعاد ۶*۱۱*۷/۱۱ با حدود well defined که میتواند مطرح کننده فیبروادنوما باشد و تصویر دو عدد کیست در سینه چپ یکی در زیر ارئول با ابعاد ۳*۵/۳ و دیگری در حدود ساعت ۶ به قطر ۴mm دیده میشود.
  دکترم بهم قرص ویتامین داده و گفته ۶ ماه دیگه دوباره سونوگرافی انجام بدم و اگه بزرگ شده باشن باید نمونه برداری انجام بدم.من خیلی نگرانم خانم دکتر میشه راهنماییم کنید چرا اون توده ای که خودم در سینه ام احساس میکنم در سونوگرافی چیزی دیده نشد و بعد اینکه ممکنه این توده ها سرطانی باشن؟؟ واقعا ممنون میشم

 47. سلام خواستم بدونم مصرف کمی آب استفاده میکنم کیست پستان هم دارم اشکلا داره یا نه ؟ مرسی

 48. با سلام
  من دختری ۲۶ ساله هستم.در سونوگرافی در قسمت سوپر و مدیال سینه چپم توده هیپواکو در حدود ۱۴*۸ میلیمتر دیده شده (فیبروادنوم). تا ۱ ماه دیگر نوبت پیش یک متخصص جراحی عمومی برای مشاوره و درمان گرفته ام, آیا این زمان طولانی است؟ و اینکه ایا حتما باید اقدام به برداشتن توده بکنم(در صورت تشخیص پزشک)؟امکان پسرفت توده چقدر است؟ با تشکر.

 49. سلام خانم دکتر و با آرزوی موفقیت
  ۳۸ سال دارم و از ۳۰ سالگی سینه هام به طور مرتب معاینه می شه .تا به حال هیچ توده ای در معاینات منظم شش ماهه توسط متخصص جراحی عمومی کشف نشده
  نتیجه ی سونو گرافی سینه های من ۲ سال پیش این بود :
  small cysts measuring 4, 3 and 3
  in RT (fibrocystic disease of the breast
  و نتیجه ی سونو گرافی من ۱۵ روز پیش در یک مرکز سونوگرافی در شهر خودم :
  there are 2 cysts measuring 4 and 3 mm at 2 oclock of the LT breast one of them showing internal echo F/U sono after 3 month recommended.RT breast also 3 cysts no change compared to previous sono.
  و نتیجه ی سونوگرافی من ۳ روز پیش در یک مرکز سونوگرافی معروف در تهران :
  - scattered tiny cysts bilaterally.
  -solid appearing masses (7*2 and 5*3 mm in right lateral part and left LOQ (debri containing cysts)?
  -Fibrocystic patch 8*5 mm in left 2 oclock
  superficially located oval well defined hypoechoic mass 9*5 mm in left lateral part ( fibroadenoma )
  no suspicious finding is seen.
  no significant axilary lymph node is evident .
  control US exam in 6 month recommentded.
  در ضمن در خانواده ی ی من کسی مبتلا نشده و همه سالمند . یک بار باردار شدم در ۲۶ سالگی .
  چون امسال عکس باریم سوالو انداختم و می ترسم مامو گرافی کنم ( مضرات اشعه ) و دکترم هم می گوید لازم نیست .
  اما به شدت نگران این کیستها هستم و با توجه به تشخیص تقریبا ” دوگانه ی این دو مرکز …
  لطفا مرا از نگرانی نجات دهید …

 50. من ۲۴ ساله هستم . به مدت ۶ ماه است که متوجه شدم که از هر دو سینه ام مایه ایی شبیه شیر ترشح میشود .و هنوز ادامه دارد و به پزشک مراجعه نکردم چون مجرد هستم و در شهرمان چنین اتفاقی مرا مورد سوال قرار میدهد .هر چه بیماریهای سینه را خواندم دیدم متوجه وخامت یا وجود بیماری نمیشوم . خواهشمند است در مورد این اتفاق توضیح دهید .
  ضمن اینکه جوش های مشکوک به هورمونی بودن دارم . و هرگز کاری نکرده ام که موجب آسیب دیدن آنها شود .ممنون

 51. با سلام و خسته نباشد من ۲۱ سالمه و مجردم ۴ سال پیش احساس درد داشتم که با مراجعه با پزشک متوجه شدم در در سینه راستم توده ای ۱۰*۱۷ میلیمتری وجود دارد و در سینه چپم توده ای ۱۱*۱۳ میلیمتری وجود دارد که خوش خیم و مانند آدنوما است یکسال بعد نیز مراجعه نمودم که گفته شد در پستان راستم سالید بیضی شکل ۱۶*۹ میلیمتر و در پستان چپم سالید کوچکتر ۱۱*۶ وجود دارد و همچنین ضایعه دیگری با ابعاد ۱۷*۹ در همان پستان و همچنین فیبر آدنوماهای متعدد در هر دو پستان
  سال بعد باز هم به دکتر مراجعه کردم اینبار در گزارش سونو آمده در پستان چپ توده بیضی سالید ۸*۱۴ و توده ای دیگر با ابعاد ۱۴*۹ درهمین پستان و گفته شد در پستان راستم توده ای نیست آیا امکان دارد توده ای که در دو سونوی قبلی در پستان راست بود اما در این سونو نبوده به نوعی از بین رفته باشد آیا این موارد خطرناکه در مورد ازدواجم امکان داره مشکلی پیش بیاد یا نه؟ ممنون و متشکر

 52. پاسخ دکتر نیک پوری به حمیده: اگر مقاله مرا درباره فیبروآدنوم بخوانید نگرانی شما کم خواهد شد. تحت نظر باشید. اگر نیاز به برداشتن شد می توانید از دستگاه جدید واکیوم بیوپسی ماکه اثرش نمی ماند و با بی حسی است استفاده کنید.

 53. پاسخ دکتر نیک پوری به مهشید: نگران نباشید. این مساله اصلا شما را مورد سوال قرار نمی دهد. این یک مساله هورمونی است و اگر سابقه شما نرمال باشد زیر نظر پزشک با مصرف داروهای خاص سریع بهبود می یابید. ولی حتما با پزشک مشورت کنید.

 54. پاسخ دکتر نیک پوری به پری ناز: شما باید توسط پزشک متخصص پستان معاینه شوید. از مضرات اشعه ماموگرافی نترسید. ضمنا روشهای دیگری برای تایید تشخیص وجود دارد.

 55. پاسخ دکتر نیک پوری به فروغ: می توانید معاینه را زودتر انجام دهید.برداشتن توده باید طبق نظر پزشک معاینه کننده باشد. گاهی این توده ها پسرفت می کند.

 56. پاسخ دکتر نیک پوری به زهرا:مصرف بعضی از مواد بیماریهای فیبروکیستیک را تشدید می کند مثل کاکائو و شکلات اما مصرف میوه و سیزیجات تازه مفید است.

 57. پاسخ دکتر نیک پوری به ندا: باید پستان شما را معاینه کنم تا پاسخ دقیق بدهم. خیر فیبروآدنوم باعث سرطان نمی شود.

 58. با سلام من دختری ۲۶ ساله هستم و حدود ۴ سال است که دارای فیبروآدنوما در هر دو سینه ام هستم که بزرگترین آن حدود ۲۵*۱۰ میلی متر است که در این مدت هچ تغییری در اندازه نداشته است و به دکتر های متعددی مراجعه کردم همگی گفتند که جای هیچ نگرانی نیست.من در شرف ازدواج هستم و خیلی نگرانم آیا منعی برای ازدواج دارم؟وآیا لمس توده باعث بزرگ شدنش میشود؟وآیا میتونم از قرصهای ضد بارداری استفاده کنم؟ مرسی از راهنمایی تون

 59. باسلام و عرض خسته نباشید
  ۳۳ سال دارم و یک سال قبل تحت عمل جراحی قرارگرفتم . نمونه به آزمایشگاه ارسال شد و فیبروکیستیک و فیبروآدنوم تشخیص داده شد . حال بعد از گذشت یک سال درهمان محلی که ضایعه را برداشته بودند مجدداً ضایعه ای به همان ابعاد (تقریباً ۲cm) درسونوگرافی مشاهده شد همچنین توده های فیبروکیستیک نیز در نواحی دیگر مشاهده شد. آیا ممکن است تشخیص آزمایشگاه اشتباه بوه باشد به نظرشما توده ای که مجدداً درهمان محل ظهور پیداکرده ، فیبروآدنومه یا …
  لطفاً اگر امکانش هست جواب را به ایمیلم هم ارسال کنید. ممنون می شم

 60. سلام خانوم دکتر خسته نباشید
  خانوم دکتر آیا ممکنه خودارضایی باعث سرطان یا فیبروآدنوما بشه؟
  کیست پستان چطور؟
  ممنون میشم هر دو مورد رو پاسخ بدید

 61. ! با سلام و احترام خدمت خانم دکتر
  من ۴ ماه پیش سونوگرافی از هر دو سینه انجام دادم سینه راستم طبیعی بود ولی سینه چپم دو تا کیست و یک فیبردادنوما با ابعاد ۶*۱۱*۷/۱۱ مشاهده شد که ۴ ماه قرص ویتامین ای و اسید فولیک مصرف کردم .امروز برای سونوی مجدد به ازمایشگاه دیگه ای رفتم در سینه راستم تصویر دو کیست ۴ و ۵/۳ میلی متری و در سینه چپم دو کیست ۳ و ۵ میلی متری مشهاهده شد. چیزی که نگرانم کرده اینه که دکتر گفت فیبرادنومایی در سینه ات نیست و احتمالا دکتر قبلی اشتباه تشخیص داده چون بافت سینه ات فشرده هست با توجه به اینکه من توی سینه ام یه برجستگی تقریبا بزرگ احساس میکنم که دکتر سونوگرافی گفت اون هم بافت خود سینه ات هست!۲۴ سالمه و ازدواج نکردم. لطفا منو راهنمایی کنید خانم دکتر من در مورد اون فیبروآدنوما خیلی نگرانم یعنی ممکنه تشخیص دکتر قبلی در مورد فیبروادنوما اشتباه بوده باشه؟ منونم

 62. با سلام من حدود ۵ ماه پیش زائده ای را در سینه چپ احساس و به پزشک مراجعه کردم و بعد از انجام سنوگرافی و راهنمایی های شما در همین سایت به اینکه این زائده فیبروآدنوما است مطمئن هستم لطفا اطلاعاتی در مورد روش درمان به من بدهید تا با خیال آسوده به درمان ادامه دهم(در صورت امکان زیر نظر شما) با تشکر

 63. با سلام خدمت خانم دکتر عزیزم
  خانم دکتر من تو سینه ام کیست داشتم ۵ ماه از قرص ویتامین ای استفاده کردم برای سونوگرافی مجدد رفتم ولی تغییری در کیست ها ایجاد نشده بود از طرفی کیست ها زیاد هم شده بودن دکتر گفت سینه هام کیست های ریز زیاد داره ولی گفتن جای نگرانی نیست فقط ۶ ماه یکبار سونوگرافی انجام بدم! و در مورد علت هم گفتن هورمونیه!
  خانم دکتر یعنی هیچ دارویی برای درمان و از بین بردن این کیست ها وجود نداره؟؟
  واز طرفی مدت یک سال هست که ۲ تا لک بزرگ و قهوه ای دو طرف گونه ام افتاده واحساس میکنم دارن پررنگتر میشن! قاعدگی منظمی هم دارم.آیا ممکنه این لک های بزرگ ربطی به کیست ها داشته باشه یا دلایل هورمونی؟؟ خیلی ممنون میشم جواب ۲ سوالم روبدید

 64. پرسش شما برای دکتر نیک‌پوری ارسال شد. به‌محض دریافت پاسخ، تقدیم خواهد شد.

 65. پرسش شما برای دکتر نیک‌پوری ارسال شد. به‌محض دریافت پاسخ، تقدیم خواهد شد.د

 66. پرسش شما برای دکتر نیک‌پوری ارسال شد. به‌محض دریافت پاسخ، تقدیم خواهد شد.ی

 67. پرسش شما برای دکتر نیک‌پوری ارسال شد. به‌محض دریافت پاسخ، تقدیم خواهد شد.ب

 68. پرسش شما برای دکتر نیک‌پوری ارسال شد. به‌محض دریافت پاسخ، تقدیم خواهد شد.ش

 69. پرسش شما برای دکتر نیک‌پوری ارسال شد. به‌محض دریافت پاسخ، تقدیم خواهد شد.ع

 70. با سلام
  دختری ۲۲ساله هستم.ازدوران بلوغ زیرهرو بغلم متوجه برامدگی شدم.پرشک تشخیص داد که پستانهای فرعی هستند.خواهش میکنم مرابه طور کامل در مورد جراحی و عوارض آن راهنمایی کنی.لطفاتمام جزییات آن راتوضیح هید
  با کمال تشکر

 71. salam khanum doctor ,man dokhtari 29 sale hastam ke 3 ruze pishe yek tude dar sine rast ehsas kardam va sonography anjam dadam natije sono be sharhe zir ast :
  fibroadenoma 13* 6*10 mm dar saate 3 pestan rast va kist 6*5 dar balaye arol pestan rast mashhood ast.
  fibroadenoma 7.6*4.9mm dar saat 11 pestan chap va 6*3 dar sat 2 pestan chap mashhood ast.
  zire baghal 2taraf ghodad lanfavi barjeste moshahe nagardid.
  orugh va azolate nahihe agziler dar had normal ast .
  mitunam nazare shomaro bedunam darbareye natije sonograghim ?kheili mamnunam .

 72. پاسخ دکتر نیک پوری به ساغر: چرا، داروهای دیگری برای از بین بردن کیست وجود دارد که موثر تر از ویتامین ب است. لک های صورتتان نیز باید دیده شود تا علت آن تشخیص داده شود.

 73. پاسخ دکتر نیک پوری به ساغر: داروهای دیگری برای درمان کیست پستان وجود دارد که موثرتر از ویتامین هاست. لک های صورتتان هم باید معاینه شوند تا علت تشخیص داده شود.

 74. پاسخ دکتر نیک پوری به زهرا: درمورد درمان فیبروآدنوم در همین مجله و سایت مقاله ای چاپ شده که می توانید آن را مطالعه کنید.

 75. پاسخ دکتر نیک پوری به ندا: بهتر است توسط پزشک دیگری که در زمینه بیماری های پستان مجرب است معاینه مجدد شوید. از کیست و فیبروآدنوم نترس فقط پیگیر باش.

 76. پاسخ دکتر نیک پوری به سروین: در این مورد نیاز به توضیحات خصوصی دارد. خیر، هر کیست پستان نمی تواند باعث سرطان شود.( در صورت تمایل با شماره مطب درج شده در زیر مقاله تماس بگیرید.)

 77. پاسخ دکتر نیک پوری به سمانه: باید دوباره معاینه شوید. نگران نباشید اگر هم فیبروادنوم باشد می توان با دستگاه بیوپسی واکیوم برداشت.

 78. پاسخ دکتر نیک پوری به میترا: بهتر است توده ای را که مدتی باقی مانده و با عث نگرانی تو شده با دستگاه واکیوم بیوپسی که با بی حسی موضعی قابل انجام است و برش جراحی هم نیاز ندارد، برداری. چون ممکن است در دوران بارداری یا با مصرف قرص های ضدبارداری بزرگ شود یا تو را اذیت کند.
  خیر لمس توده با عث بزرگ شدن آن نمی شود.

 79. سلام خانم دکتر یکی ار دوستان در این صفحه از خودارضایی و سرطان پستان پرسیده بودند میشه لطفا جواب رو در سایت بذارید تا ما هم بتونیم استفاده کنیم؟ من خیلیی نگران شدم! اگه امکانش نیست فقط اگه میشه حداقل بگید این کار ممکنه باعث سرطان یا بیماریهای پستان بشه؟ توروخدا جواب بدید

 80. پاسخ به شیرین: پرسش شما برای دکتر ارسال خواهد شد.

 81. پاسخ دکتر نیک پوری به ستاره: همانطور که قبلا هم گفتم فیبروآدنوم ها توده خوش خیم پستان هستند.باید کنترل شوند و در صورت بزرگ شدن برداشته شوند. درمورد کیست های دیگر پستان مصرف دسته دیگری از داروها مثل ویتامین ای موثر است.

 82. پاسخ دکتر نیک پوری به سحر: درمورد جراحی و عوارض آن باید دقیق معاینه شوند ولی اگر پستان فرعی باشد نگران نباشید. فقط ممکن است در طی حاملگی بزرگ شود و نیز در طی شیردهی بزرگ و دردناک شود.

 83. ضمن عرض سلام و خسته نباشید خدمت خانم دکتر وسایر همکاران
  مدت یک ماه پیش در سینه سمت راستم توده ای احساس کردم دکتر زنان جهت بررسی به ماموگرافی نوشت که جواب به دین صورت میباشد
  یک توده هیپواکوئیک بیضی شکل و متحرک با اکوژنیسیته غیر یکنواخت(حاوی نواحی کیستیک کوچک داخلی) به ابعاد۱۳*۱۰*۱۰ میلیمتردرمحاذات ساعت ۹پستان راست دیده میشود.سایه خلفی درپشت توده دیده میشود.
  بعد معرفی شدم به جراح متخصص ودکتر آزمایش FNAرانوشت که فعلا جوابش رو نگرفته ام.خیلی نگرانم باتوجه به اینکه ۲۶ سال دارم لطفا منو راهنمایی کنید که چیکار کنم؟جای نگرانی است؟تورو خدا زودتر جواب دهید

 84. باسلام وخسته نباشید من ۴سال پیش باچک توسط خودم متوجه چند توده شدم و بعد از سونوگرافی تایید شد که تو هر دو سینه ام چندتا توده هست چند بار رفتم دکتر وتقریبا سالی دو بار چک می شدم حدود ۲ ساله که به هیچ پزشکی مراجعه نکردم و الان دوباره که سونو انجام دادم ۲تا توده توی سینه سمت راست با قطرmm29*11 ,4/5*2 و ۴توده هم توی سینه سمت چپم هست که یکی از اینها هم بالای ۲سانته و تشخیص سونوگرافی هم توده سولیدهیپواکو‍‍ژن (فیبروادنوم؟) بوده من ۳۰ سالمه و می خوام باردار بشم و این موضوع منو خیلی خیلی نگران کرده خواهش می کنم یه پزشک خوب جهت عمل به من معرفی کنید ویا اینکه ایا خودتون این کار رو انجام می دین یا نه

 85. سلام. به علت درد در ناحیه مثانه ، سونوگرافی انجام دادم. نتیجه ش این شد:
  تصویر یک توده هیپراکو با نمای گل کلمی به ابعاد ۲۵*۲۹*۳۰ م م ، حاوی کانونهای کلسیفیکاسیون محیطی مشاهده شد. خیلی نگران شدم که مبادا توده سرطانی باشه. لطفاً راهنماییم کنید

 86. با سلانم و خسته نباشید.‏ میخواستم بدونم فیبروآندوم رو میشه با ویتامینها کنترل کرد و آیا کم خونی باعث این بیماری میشه؟

 87. پاسخ به علی رضا: به یک متخصص اورولوزی (جراح کلیه و مجاری ادراری) مراجعه کنید.

 88. امتحان سونوگرافیک انجام شده از هر دو پستان در مقاطع مختلف بعمل آمد. در این ارزیابی در نیمه خارجی پستان چپ حدود ساعت ۳ نسبت به نیپل تصویر یک توده هیپواکوئیک با اقطار ۹/۷×۵/۴ میلیمتر مشاهده میشود که در فاصله ۲ سانتیمتری از نیپل و در عمق ۳ میلیمتری از سطح پوست قرار دارد.
  حاشیه این توده مشخص و منظم و اکوژنیسیته آن هموژن است که این نمای سونولوژیک عمدتاً مطرح کننده یک ضایعه Benign نظیر فیبروآدنوما میباشد.
  در پستان راست نیز یک ندول هیپواکوئیک کوچک در موقعیت ساعت ۱۱ نسبت به نیپل در ربع فوقانی خارجی مشاهده میشود که ابعاد تقریبی آن ۱۰×۴ میلیمتر اندازه گیری شد و نمای سونولوژیک با توده پستان چپ را نشان میدهد که بیشتر به نفع فیبروآدنوما میباشد. در تشخیص افتراقی احتمال سایر علل توده های سالید پستانی بطور ضعیفتر مطرح است.
  اکوژنیسیته نسجی در طرفین افزایش یافته که با تغییرات مربوط به Benign Changes همراه میباشد و مطرح کننده تغییرات فیبروکیستیک در پارانشیم پستانها میباشد.
  از سایر جهات اکوژنیسیته انساج گلاندولر و استروما نرمال ارزیابی میشود.
  نمای سونولوژیک نسوج ساب کوتانه و نواحی رتروماملون نرمال بنظر میرسد و شواهدی از اکتازی داکتال در نواحی ساب آرئولار دو طرف رویت نمیشود.
  طرح اکوی نسوج نرم نواحی آگزیلاری نرمال بنظر میرسد و شواهدی از لنف آدنوپاتی یا یک یافته پاتولوژیک خاص ملاحضه نمیشود.
  خانم دکتر لطفا راهنمایی ام کنید. دکتر گفته چیز خاصی نیست و دارویی هم نداده اما کمی درد دارم. همواره سلامت باشید.خانم دکتر نیک پوری نامزد دارم و ۲۳ سال سن. وزنم در ۲ هفته از ۴۹ کیلو به ۴۱ کاهش داشته، کمکم کنید.

 89. با سلام
  من ۲۵ سالمه و حدود ۲ ماه پیش از سینه هام مایع شفافی خارج میشد زیاد جدی نگرفتم اما ۱ هفته پیش از سینه سمت چپم خون تیره میاد و درد زیادی دارم رفتم پیش متخصص زنان و برام سونو گرافی نوشت انجام دادم گفتند فیبروآدنوما است و سینه چپ حدود ۲ سانت و سمت راست ۱٫۵ است و دکتر قرص ویتامین ای داد و دیکلوفناک و گفت هر وقت کردی برو پیش جراح.من نمیفهمم چرا مگه مسئله مهمی نیست بالاخره توده هست اما دکترم زیاد اهمیت نداد گفت چیزی نیست خواهش میکنم منو راهنمایی کنید.باید چیکار کنم.با تشکر

 90. باسلام دختری هستم ۲۴ ساله ۲۰ ساله که بودم توده ایی کوچک و متحرک در یک چهارم پایینی سمت راستمتشکرم. سینه ی چپم مشاهده کردم که به پزشک مراجعه نکردم در سن ۲۳ سالگی توده ایی دیگر در یک چهارم بالایی سمت چپ مجددا در سینه چپم مشاهده شد که طبق آزمایش سونو فیبروآدنوم تشخیص داده شد.ولی به علت ترس از عمل جراحی پی گیر قضیه نشدم.آیا احتیاج به عمل جراحی دارد؟آیا احتمال تبدیل شدنش به سرطان وجود دارد؟لطفا من را راهنمایی بفرمایین.

 91. سلام .
  من ۲۶ سالمه (مجرد)مدتی بود که توی سینه چپم درد احساس میکردم به پزشک که مراجعه کردم تو جواب سونوگرافیم :در پستان چپ در ساعت ۸ حدود ۶ کیست دارای دیواره صاف و محتوی اکولوسنت بزرگترین آنها به قطر ۴ میلیمتر و در ساعت ۷ یک توده هپیواکو دارای حدود مشخص به ابعاد ۵/۳ *۵ میلیمتر در فاصله ۱۲ میلیمتری از سطح پوست .
  نوک سینه چپم کاملا برجسته است ولی نوک سینه راستم که تو سونو سالم بود کاملا فرو رفته است. و سینه چپم حالت ملتهب و بزرگتر از سینه راستم بود.
  ضمنا من حدود ۳ سال بود که در تخمدان چپم کیست داشتم که اندازه کیست با مصرف ldبرای ۴ ماه از ۹ سانتی متر به ۳ سانت رسیده و دیگه از ۳ سانت کوچکتر نشده و حدود ۱ ماه پیش یک کیست ۴ سانتی در تخمدان راستم تو سونوگرافی پیدا شده و حالا نمیدونم باید چکار کنم پیش دکترای مختلف و خوبی هم رفتم بابت کیست تخمدانم یکی میگه عمل کن یکی میگه وقتی ازدواج کنی میشه بهتر برسی کرد وبرای کیست سینم هم دانازول خوردم و ویتامین ای که دردم خیلی کمتر شده ولی کیستارو احساس میکنم و سایز سینه هام هم کوچکتر شده در ضمن عمه من در سن ۵۰ سالگی سرطان سینه گرفت و سینه اش رو تخلیه کرد. خواهش میکنم راهنماییم کنید .

 92. سلام دکتر عزیز وقت بخیر
  سوالی از شما دارم که خیلی خیلی برام مهمه و امیدوارم شما هم مثل بقیه نا امیدم نکنید و با بی رحمی از کنارم عبور نکنید و بالاخره یه جوابی حتی شده به خاطر دادن دلگرمی بهم بدین و نگید که هیچ راهی نداره یا من اطلاعاتی در این باره ندارم. بالاخره هیچ چیز با علم پزشکی امروز بدون راه حل نمیشه. می خوام بدونم چه راهها و راهکارهایی برای کوچک کردن نوک سینه(هاله دورش رو نمیگما، نوکش) ترجیحا بدون جراحی وجود داره؟ اگر با جراحی بشه این کا رو کرد آیا در آینده بعد ازدواج و بچه دار شدن، در شیر دادن بچه، احتمالش هست که مشکلی برام پیش بیاد؟ یا احتمال آسیب رسیدن از نظر از بین رفتن حس یا به وجود آمدن ترشحات یا تخریب بافت نوک سینه یا مشکلات دیگر وجود داره؟(من ۲۰ ساله هستم و مجرد لاغر و با سایز سینه متوسط)
  خواهش میکنم جوابم رو زود بدید چون شدیدا چشم انتظارم. بی زحمت جوابمو به ایمیلم ارسال کنید
  با تشکر فراوان

 93. پاسخ دکتر نیک پوری به میترا: حتما تحت نظر پزشک مجرب در زمینه بیماری های پستان باش.

 94. پاسخ دکتر نیک پوری به الی : فیبروآدنوم همانطور که در مقاله همین سایت ذکر شده خطرناک نیست و لی باید پیگیری شود. حتما مجددا معاینه شوید.

 95. پاسخ دکتر نیک پوری به بیتا: شما باید حتما معاینه مجدد شوید. حتما در اولین فرصت به پزشکی که در زمینه پستان مجرب است مراجعه کنید.

 96. پاسخ دکتر نیک پوری به رزا: نگران نباش. مقاله مرا در مورد فیبروآدنوم و بیماری فیبروکیستیک پستان در همین سایت بخوان. بهترست داروهای توصیه شده را مصرف کنی. حتما توسط یک پزشک مجرب معاینه منظم پستان داشته باش.

 97. پاسخ دکتر نیک پوری به شیرین: ثابت نشده که فیبروآدنوم با ویتامین کاملا از بین برود ولی شدت علائم بیماری کاهش می یابد.علت کم خونی باید پیگیری شود.

 98. پاسخ دکتر نیک پوری به سمیه: شما می توانید با دستگاه جدید ماموتون (ساکشن بیوپسی) در مرکز ما بدون برش جراحی فیبروآدنوم هایت را کاملا برداری ولی حتما باید قبل حاملگی عمل شود.

 99. پاسخ دکتر نیک پوری به مینا: نگران نباشید. جواب FNA را پیگیری کنید.

 100. پاسخ دکتر نیک پوری به شیرین: نگران نباشید ارتباط بیماری با استرس و داروهای هورمونی ثابت شده است.

 101. سلام من دختری۲۹ ساله و مجرد هستم به علت درد سینه و وجود غده در سینه به دکتر مراجعه کردم و با سونوگرافی وجود دو غده در اندازه ۱۸*۱۲ و ۱۸*۲۳ در سینه راست و دو عدد با اندازه ۱۰*۸ و ۵*۶ در سینه چپ و از نوع فیبروادنوما تشخیص دادند لطفا راهنمای ام کنید من خیلی نگرانم و در شرف ازدواجم ..لطفا زودتر جوابم بدهی با تشکر از زحمتاتون

 102. salam va besyar mamnoon az pasokh hatoon be mano amsale man.24 salame va hodude 2 hafte pish be dalile vojude saratane sine dar madaram baraye control sono dadam javabesh be in surat bud:
  eko va nazme baftie breastha dar 2 taraf tabii ast .
  dar saat 1ta 2 breaste rast zayee hypo eko modavar ta beyzi ba hodude moshakhas be aghtare 8dar6 dide mishavadke mitavanad nashi az fibro adenom bashad.
  be jarah ham morajee kardam ke goftan 3 mah dige bia va mojadad sono bede aya sono mitune eshtebah bude bashe va fibro adenom nabashe???? alanam vitamin e masraf mikonam albate 1 ruz dar mian. dr. kheily mitarsam

 103. سلام خانم دکتر نیکپوری
  من دختری ۳۰ ساله هستم که ۶ ماه از ازدواجم می گذرد. و در حدود ۵ سال است که توده ای در سینه راستم را احساس می کنم ولی آنرا مهم نمی دانستم . دیروز پس از مراجعه به پزشک زنان و معاینه مرا به سونو گرافی معرفی نمود . که شرح سونو به صورت زیر است
  ((نمای بافتی پستانها با ارجحیت بافت فیبرو گلاندولر استرومال می باشد.
  در قسمت فوقانی داخلی پستان راست بین ساعتهای ۱۲ و ۱ یک oval hypoechoic mass به ابعاد ۴۰*۳۰*۱۳ mm و همچنین در ساعت ۱۱ با فاصله ۴۰ mm از نیپل mass مشابهی به ابعاد ۱۴*۱۰*۸ mm دیده شد که مطرح کننده فیبرو ادنوما یا سایر علل benign است .
  در پستان چپ ضایعه فضاگیر solid or cystic مشاهده نمی شود .
  در بررسی نواحی آگزیلری ضایعه پاتولوژیک مشهود نمی باشد.
  سونوگرافی کنترل ۳ تا ۴ ماه بعد توصیه می شود .))

  .می دانم که خیلی دیر مراجعه کردم .استرس زیادی دارم . لطفا مرا راهنمایی کنید . خیلی خیلی ممنونم