پزشکان گیل

ماهنامه جامعه پزشکی گیلان

بنیان‌گذار شبکه‌ی بهداشت و درمان ایران درگذشت

بدست • 28 ژوئن 2013 • دسته: اخبار تازه٬ تیتر اول٬ یادبود

پزشکان گیل: دکتر سیروس پیله‌رودی، یکی از بنیان‌گذاران نظام شبکه‌ها‌ی بهداشتی- درمانی کشور، صبح روز سه‌شنبه ۴ تیرماه درگذشت.
دکتر پیله‌رودی که در هنگام مرگ ۷۶ سال داشت، مدت‌ها دچار بیماری با زمینه‌ی قلبی بود و درگذشت او پس از یک هفته بستری در بیمارستان دی تهران بر اثر ضایعه‌ی مغزی رخ داد.
وی یکی از طراحان و بنیانگذاران شبکه‌ی خدمات بهداشتی اولیه (PHC) ایران در نخستین سال‌های پس از انقلاب است که به‌دلیل تاثیر بنیادین آن بر ارتقای سلامت ایرانیان، از بزرگ‌ترین افتخارات تاریخ جمهوری اسلامی ایران به‌شمار می‌رود.
دکتر پیله‌رودی در اسفند ۱۳۱۶ در آستارا متولد شد، تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در آستارا و رشت به‌پایان رساند و در سال ۱۳۳۶ وارد دانشکده‌ی پزشکی دانشگاه تهران و در سال ۱۳۴۳ فارغ‌التحصیل شد.
مدیریت سپاه بهداشت استان لرستان، مدیر عاملی بهداری غرب تهران، مدیر عاملی بهداری راه آهن و… از جمله فعالیت‌های دکتر پیله‌رودی در سال‌های پیش از انقلاب بود.
پس از پیروزی انقلاب، وی در سال‌های ۱۳۵۸ تا ۱۳۵۹ در دانشگاه تهران دوره‌ی MPH را گذراند و در همین سال‌ها به‌همراه دکتر کامل شادپور و دکتر ایوب اسپندار (هر دو گیلانی) و گروهی دیگر از فعالان وزارت بهداری سابق، نظام شبکه‌های بهداشتی- درمانی ایران را پایه‌گذاری کرد که برای نخستین بار خدمات برنامه‌ریزی شده‌ی بهداشتی- درمانی را به اعماق دورترین روستاهای کشور برد و باعث رشد بسیاری از شاخص‌های اساسی سلامتی در کشور شد، به‌طوری که هم‌اکنون نیز در بسیاری از کشورهای دیگر از آن الگوبرداری می‌شود.
دکتر پیله‌رودی همچنین مولف چندین کتاب در زمینه‌های مختلف مرتبط با شبکه‌های بهداشت و درمان است که هم‌اینک در رشته‌های عمومی و تخصصی پزشکی و بهداشت تدریس می‌شود.
وی که به‌دلیل خدمات بی‌نظیر خود ده‌ها جایزه و تندیس بین‌المللی و ملی از جمله جایزه‌ی سازمان جهانی بهداشت را به خود اختصاص داد، امسال نیز در مراسم روز جهانی بهداشت مورد تقدیر قرار گرفت.
«پزشکان گیل» درگذشت این استاد گرامی را تسلیت می‌گوید و امیدوار است تجربیات ارزشمند او و همکارانش در ارتقای نظام سلامت کشور چراغ راه آینده‌ی ما باشد.

برچسب‌ها:

دیدگاه خود را بیان کنید.